#1 Giriş – Organik Beslenmenin Önemi

Herkese Merhabalar,
Yeni bir yazı dizisiyle karşınızdayız. Özellikle 20. yy itibariyle iyice büyüyen kentli yaşam, kimi olumlu yanları olmasına rağmen ne yazık ki sağlıklı gıdaya ulaşmamızı neredeyse olanaksız kılmaya başladı. Büyük marketlerde birbirinin aynı ürünlerin farklı marka etiketleriyle sürekli önümüze sürülmesi, reklamlar ile sağlıksız gıdalara dönük teşvik yaptırımları, GDO’lu ürünlerin bütün mutfakları neredeyse ele geçirmiş olmaları hem fiziksel hem de bedensel sağlığımızı tehdit etmekte.

Tam burada son 15 yılda hem dünyada hem de ülkemizde gelişen organik-doğal ürün üretimi imdadımıza yetişti. Her ne kadar üretim ve piyasa hacmi olarak endüstriyel gıda ürünleri gibi büyük rakamlara ulaşmamış olsa da, özellikle ülkemizde çokça Organik ve Doğal marka faaliyet yürütmektedir.

Organik ve Doğal ürünler arasındaki fark da her geçen gün daha da derinleşmekte. Özellikle köyden gelen sağlıklı olur mantığından kurtulmak gerekiyor. Bugün GDO’lu gıda üretimi ne yazık ki köylü üretiminin de %90’lık bir hacmini kapsıyor. Tohumundan, gübresine, ürünün işlenmesine kadar olan süreçler sıkı bir denetim mekanizmasından ne yazık ki uzak. Fakat Organik Ürünler için durum böyle değil. Üretilen bir ürünün Organik olabilmesi için SERTİFİKA almış olması gerekiyor. Sertifika süreçleri ise hem zor hem de sıkı olarak denetleniyor. Yani “ben ürettim organik oldu” demek imkansız.

Özellikle ekim yapılacak arazinin içerisinde hiç bir şekilde kimyasal gübre kullanımı yapılmamış olması şartı aranırken aynı zamanda da komşu arazilerde de kimyasal gübre veya toprak ilacı kullanılmaması şartı aranıyor. Haliyle bu şarta uyum sağlamak oldukça zor. Toprak kısmını aştıktan sonra üretilecek ürünün hiç bir tarım ilacına, koruyucu ilaca yada aşıya maruz kalmamış olması gerekiyor. Bütün bunların doğal olarak verimi ne kadar düşürdüğünü tahmin edebilirsiniz. Organik tarımın en büyük dezavantajı da bu zaten. Üretilen ürün kadar kısmın tüketilemeyecek halde olması.

Bu sebepten dolayı Organik Ürünlerin fiyatı normal ürüne oranla daha yüksek oluyor.

Organik beslenmenin özellikle bağışıklık sistemini desteklediği, psikolojik kimi rahatsızlıklara iyi geldiği ise bilinen bir gerçek. Organik beslenme, sağlıklı bir yaşamın başlangıç noktası.

Bu yazıyla merhaba dediğimiz serimiz 9 yazı olarak sizlere sunulacaktır. Geri kalan yazılarımızın haftada bir olmak üzere yayınlanacağını ve bilinen diyet-beslenme rehberlerinin organik ile dönüştürülmüş hali olacağını da paylaşmış olalım. Hürriyet Organik olarak amacımız sadece ürün satmak değil aynı zamanda sağlıklı yaşama da bir kapı aralamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir